2 Oca 2009

Küba Devrimi 50 YaşındaKüba’da Fidel Castro ve Che Guevera öncülüğündeki devrimcilerin, Batista rejimini yıkarak yeni bir dönem başlatmasının üzerinden 50 yıl geçti.Küba’da 50 yıl önce bugün Fidel Castro öncülüğündeki devrimle komünist rejim işbaşına girdi. Devrimin 50. yılı için ülkede kutlamalar için hazırlıklar devam ediyor, Kübalılarda ise devrimden yıllar sonra başlayan değişim rüzgarının şaşkınlığı var.

Yarım yüzyıllık komünist rejim, aralıksız süren ABD ambargosuna ve Soğuk Savaş sonrası sona eren Sovyet desteğine rağmen ayakta kalmayı başardı. Son dönemde ise özellikle Güney Amerika’nın yeni sol hükümetleri Küba ile yakın ilişkiler geliştirdi. Özellikle Venezuelle lideri Hugo Chavez Küba rejiminin en büyük destekçisi durumunda.

SOSYAL VE EKONOMİK ADALET
Devrimin 50. yılında Küba halkı, komünist rejimin getirdiği sağlık ve eğitim hizmetleriyle Amerika kıtasının en uzun yaşayan topluluğu ve en eğitimli halkı haline gelmiş durumda.
Halk sosyal ve ekonomik adalete karşın Kübalılar ayda ortalama 20 dolar seviyesindeki maaşlarıyla hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. Sokaktaki insanda sistemin yenilenmesi gerektiği görüşü hakim.

DEĞİŞİM RÜZGARLARI
Adada yarım yüzyıldır hüküm süren komünist sistemde, Fidel Castro’nun koltuğunu geçen yıl kardeşi Raul Castro’ya devretmesiyle değişim rüzgarları kendini gösterdi.

Kübalılar geride bıraktığımız yılda ilk kez, DVD, mikrodalga fırın, bilgisayar, cep telefonu gibi teknolojik cihazlarla tanıştı. Bu dönemde ölüm cezaları hapis cezasına çevrilirken bazı insan hakları sözleşmelerine de imza attı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız önemlidir.