6 Şub 2009

Türkiye Kyoto'yu İmzaladı!

2004 yılında BMİDÇS'ye taraf olan ancak uzun süre Kyoto Protokolü'nü imzalamayan Türkiye 30 Mayıs 2008'de Protokolü imzalayacağını resmen açıklamıştı ve sonunda
Türkiye’nin, Kyoto Protokolü ile ilgili Kanunu TBMM'den büyük bir çoğunlukla geçti!

Evet ünlem işaretleri kullanıyorum çünkü yıllardır beklediğimiz bir çevre protokolüne adım attık ve taraf olduk ve artık çevreci bir ülkeyiz denebilir... =)

Kyoto Protokolündeki amaç, “atmosferdeki sera gazı yoğunluğunun, iklime tehlikeli etki yapmayacak seviyelerde dengede kalmasını sağlamak”tır.

Bir arkadaşımın gönderdiği bir mailde şöyle diyordu;
Dünya nüfusunu, mevcut halkların nispetlerini muhafaza ederek, 100 kişilik bir köy kadar küçültebilseydik bu köy şöyle olurdu:

57 Asyalı
21 Avrupalı
14 Amerikalı (Kuzey,Orta,Güney)
ve 8 Afrikalı
Bunlarin 52'si kadın 48'i erkek olacaktı.
30 beyaz, 70 renkli
30 Hristiyan, 70 diğer dinlerden,
89 heteroseksüel, 11 homoseksüel
6 kisi bütün servetin % 59'una sahip olacaktı ve bunların hepsi ABD kökenli olacaktı.

20 kişi iyi evlerde yasayacaktı, 30 kişi okuma-yazma bilecekti.
1'i ölmek üzere , 1'i de doğmak üzere olacaktı.

1 kişi bilgisayar sahibi, 1 kişi de (evet, sadece 1 kisi) üniversite mezunu olacaktı.


Bu yazıyı şu nedenle alıntı yaptım, dünya üzerindeki Amerika dışındaki bütün devletler Kyoto yu kabul etse çevrecilerin ağa babaları olsa da ABD bu konuda parmağını oynatmadıkça çevresel ve kimyasal sorunlara kalıcı çözümler bulmak imkansız. Dünyanın serseri sokak ağabeyisinin babası olan ABD 'nin yani dünyayı yiyip bitiren Amerika'nın asıl bu konuyu gündeme getirmesi gerekiyor.

Obama'dan umutluyuz bakalım daha neler göreceğiz...

Ama bütün her şeye rağmen Türkiye'nin bu protokolü imzalaması ve bu konuya önem verdiğini göstermesi ülkem adına çok gurur verici ve sevindirici bir olay.. Aslında atlar üstünde çadırlarda çayır çimenle içiçe yaşamış bir milletin torunları olarak bu konuya hassasiyet göstermemiz çok şaşılacak bir durum olmasa gerek tek hata 7'den beri beklememiz oldu ama okadarı kadı kızında da olur canım=)Kyoto:View Larger Map

Kyoto Protocol:

Kyoto Protokolü, küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda mücadeleyi sağlamaya yönelik uluslararası tek çerçeve. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi içinde imzalanmıştır. Bu protokolü imzalayan ülkeler, karbon dioksit ve sera etkisine neden olan diğer beş gazın salınımını azaltmaya veya bunu yapamıyorlarsa salınım ticareti yoluyla haklarını arttırmaya söz vermişlerdir.

Protokol, ülkelerin atmosfere saldıkları karbon miktarını 1990 yılındaki düzeylere düşürmelerini gerekli kılmaktadır. 1997'de imzalanan protokol, 2005'te yürürlüğe girebilmiştir. Çünkü, protokolün yürürlüğe girebilmesi için, onaylayan ülkelerin 1990'daki emisyonlarının (atmosfere saldıkları karbon miktarının) yeryüzündeki toplam emisyonun %55'ini bulması gerekmekteydi ve bu orana ancak 8 yılın sonunda Rusya'nın katılımıyla ulaşılabilmiştir.

Wikipedia

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız önemlidir.