20 Oca 2009

Odaları Renkle Birleştirmenin 5 Yolu


Evinizdeki her bir odanın eşyalarla ve duvar renkleriyle bir uyum içersinde olmasını mı istiyorsunuz? O zaman odalarınızı renkle birleştirmenin 5 yolunu okuyup uygulamanın tam zamanı…

Mobilyalarınızın renklerini son derece canlı bir biçimde ortaya koymak istiyorsanız eğer zarif bir sarıya boyanmış duvarlar sizin için bir çözüm yolu olabilir. Peki evinizdeki renkler birbirileriyle uyumlu mu? Eğer uyumlu olmadığını düşünüyorsanız, bunda bir terslik olmalı. Bu durumu düzeltmek için size evinizde renk uyumunu sağlayabileceğiniz 5 adımı sunuyoruz.


1) Giriş

Eğer odalarınızın hepsi koridora açılıyorsa ve kendi aralarında kapılarla birbirilerine bağlı değillerse, onların renklerini uyumlu yapmaya çalışmak çok önemsiz gelebilir. Fakat iç içe, bir odadan diğerinin görülebildiği planlarda renk ilişkileri evin bütününü etkileyeceği için çok daha uyumlu olmak zorundadır.

Yan yana sıralanmış odalarda birbiriyle alakasız renkler kullanmak bir evi uyumsuz ve ahenksiz bir hale getirir. Hâlbuki birbirini tamamlayan renklerle boyanmış odalar göze çok daha yumuşak bir etki verir.

* Bir akış yaratmak: Her odanın aynı hole açıldığı ya da odaların birbirinin içinde olduğu bir ev planında uyumlu ve alakalı renkler seçmek çok daha önemlidir. Bu durumda, uymanız gereken en önemli kural bu ahengi yaratırken her odanın kendine has farklı karakterini koruyarak renk seçimi yapmaktır.

* Bir çizgi belirleyin: Tüm evde devam edecek bir tema belirleyin ve seçtiğiniz rengin her bir odaya ayrı bir kişilik kazandırması için onu değişik şekillerde kullanın.

* En sevdiğinizi seçin: Birçok rengi eşit derecede seviyor olsanız da bir renk tonu belirleyerek odadan odaya ahenkli bir geçiş yapabilirsiniz. Bu birleştirici etkiyi yaratmanın en kolay yolu ahşapları aynı renge ya da tona boyamaktır (Pencere çerçeveleri, süpürgelikler, kartonpiyerler gibi). Bu bağı çok daha yumuşak bir şekilde; mesela kumaşlar, perdeler, masa ve yatak örtülerinin uyumuyla da yaratabilirsiniz. Aynı devamlılık duygusunu tüm ev boyunca sade 2 ila 3 renk kullanarak da yaratabilirsiniz. Her bir renk değişik oranlarda ve değişik yoğunluklarda kullanılırsa çok daha etkili olur.

2) Farklı renkleri birlikte kullanın

Yeni evlerde genelde hem fiziksel hem de görsel açıdan birleşen, sadece kısmi bir duvarla ayrılan mutfaklar ve büyük odalar bulunuyor. Her bir bölümü farklı bir renge boyamak için kısmi duvarı bölüm çizgisi gibi düşünün. Aynı fon rengini tüm alanda kullanarak iki alanı birleştirin ve her alanın rengini bir diğerine geçirerek bu bağlantıyı vurgulayın. Daha yumuşak bir geçiş için, birbirine çok benzeyen ve aynı tonda iki renk seçin.

3) Yer Döşemesi Hakkında

Birbirine bitişik odaları çok zıt renklere boyarsanız, halılar, perdeler ve döşemelerde bu renkleri karışık kullanıp iki odayı birbirine ahenkli hale getirebilirsiniz. Duvar ve kilimlerdeki renk tonları birbirine uyumlu olmaları gerekmez, birisi daha koyu veya daha açıksa uyumlu bir görüntü vereceklerdir.4) Beyaz süpürgelikler ile uyum sağlayın


Duvar renkleri soğuk da olsa sıcak da olsa, beyaz renkte yapılmış ahşap süpürgelikler bir odaya istenilen havadarlığı ve ışığı verecektir. Evin tamamındaki süpürgelikleri bembeyaza boyamak uyum ve ahenk konusunda yapacağınız en hatasız hareket olur.

Beyazın birçok tonu vardır. O yüzden duvar renklerini seçtikten sonra o renklerle en uyumlu beyaz tonu belirleyin. Krema beyazı daha koyu tonlarla uyum sağlar ve açık tonlarla da ahenkli bir örüntü yaratabilir.

Evinizi için bir renk şeması hazırlarken, yaratmak istediğiniz modu en baştan belirlemeniz gerekmektedir. Evin bir bölümünü küçük de olsa duvar kâğıdı ile kaplayıp diğer renklerle uyumlu bir görüntü elde edebilirsiniz. Beyaz süpürgelikler, her odayı birbirine bağlayıcı bir özellik taşır ve evinizin duvarlarında devam ettiği sürece son derece ahenkli bir etki yaratır.

* Kısıtlı bir renk paleti kullanım: Açıkça çizilmiş ev veya daire planları, mimarların ve iç mimarların ev dekorasyonunda daha sağlıklı kararlar almalarına yarar. Bu şekilde renk oyunlarıyla her türlü alanı daha küçük veya daha büyük gösterme şansına sahiptirler. Bu demektir ki daha büyük bir ev istiyorsanız her yeri aynı renge boyamak zorunda değilsiniz.

Birbirine yakışan iki veya üç renk seçerek çeşitli odalar ve alanlarda kendilerine has bir karakter yaratabilirsiniz. Bu seçtiğiniz renkleri az ya da çok her odada bir miktar kullanırsanız çok daha uyumlu bir görünüm elde edersiniz.

* Deneyin ve Tekrar Deneyin: Doğru rengi ve tonu bulmak boya dükkânına birkaç kere gidip gelmenize sebep olabilir. Odalar arasındaki birleştirici duvarları eşit yoğunlukta boyamanız yakalamak istediğiniz denge açısından önemlidir. Döşemelik kumaşlara gelince, kilimler, aksesuarlar ve diğer dekorasyon malzemelerini istediğiniz çeşitte ve renkte seçebilirsiniz.5) Işıkla oynayın


Bu bir gerçektir ki ışık bir odanın görünüşünü tek başına değiştirebilen bir etkendir. Aynı tondaki sarı boyayı alıp iki ayrı odaya uygulayın. Biri az miktarda doğal ışık alıyor olsun, diğerinin içi güneş ışığıyla dolu olsun. Alın size iki çok farklı tonda sarı…

* Değişik bir hava için etkiyi abartın: Bir devamlılık hissi yakalamak ve her odada değişik bir hava yaratabilmek istiyorsanız eğer bu etkiyi abartmalısınız. Birbirine çok yakın iki renk seçin ve açık olanı en güneşli odaya uygulayın. Bu sayede tüm gün güneş ışığından faydalanırsınız. Bu yöntem L şeklindeki salonlara da son derece güzel uygulanabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız önemlidir.