12 Haz 2009

Her şey yalan renkler tamam (?)Uzun zamandır yazmıyorum, yazıyorum da yazmıyorum...

Bulaşık makinesi çamaşır makinesini aldık, mutfak robotumuz da tamam buzdolabı da...

Nikah tarihini bile aldık:) 2 Ağustos

öncelikle belirtmek istediğim bulaşık makinem:)

Uzuuun zamandır peşinden koşmuştum. Burada da zaman zaman bu manyaklığımı dile getirdiğim oldu... Sonunda Media Markt'ta rastladım bu güzele...

Tabi oturdum başladım ellemeye, dokunuyorum, kapağı açıp kapıyorum, içinden raflarını çıkarıyorum tekrar itiyorum, çatal bıçaklığı kaldırıp üste koyuyorum sonra yine yerine bırakıyorum, sonra oradaki görevliyi çağırıp bilgi istiyoruz, konuşuyoruz, bakışıyoruz, ağlaşıyoruz...

mutlu sonun gelmesini bekliyorum ve geliyor. Almaya karar veriyoruz.

Onu evde gördüğümdeki heyecanımı anlatamam harika bir şeydi bu. Birkaç hafta içinde kendi evimde görücek olmam daha süper bir şey olsa gerek.

Az kaldı ne de olsa şurada 2 Ağustos'a sayılı gün çabuk geçiyor=)

Bu konuya nereden girdim hemen toparlıyorum. Efenidm,  biz ev tuttuk ve badana boya işlerine daldık. Olay şu ki bizden once oturan kiracılar her yeri sarıya boyayıp çıkmışlar ama öyle böyle değil insanın içine fenalıklar geliyor buhranlar basıyor soldan gelip sağdan gidiyolar...

Neyse ki boyalar fırçalar tinerler bantlar gazeteler sıyırdık kolları paçaları girdik işin içine.

Tabii seçtiğimiz boya renkleri çok talihsiz olmasa bile belki biraz daha düşünülerek alınsa daha da iyisi çıkabilecek durumda.. Tabi şuan evin içine eşyalar daha girmediğinden boyanın nasıl duracağını tam gözümde kestiremiyorum.

Buradan yola çıkarak hangi renklerin ve tonların nelere gebe olduğunu yazmak istedim. Yarın öbür gün bir blog okuru evini boyamak isterse hemencik buraya girip karşılaşsın bu yazıyla diye=)

Efenim uzun uzun aradınız ve nihayet en beğendiğiniz evi aldınız veya kiraladınız. Kazankepçe'de vermiş olduğum dekorasyon önerilerini de okudunuz. Bir mimarla çalışma şansınız varsa ne ala, ama hala hangi oda için hangi rengi seçeceğinizi bilmiyorsanız işte bu yazı tam size göre...

RENKLERİN ÖNEMİ


Bir rengin insanoğlu üzerinde yarattığı psikolojik ve duygusal etki o kadar önemli ki, bugün dünyada milyonlarca dolar para sırf bir şirketin ne renk logo kullanacağını tespit etmek için harcanıyor. Renkler bizi neşelendirir, duygusal yapar, sinirli veya hırçın yapar, aç değilken yemek yememizi sağlayanlar bile vardır... İşte bu yüzden bir ev dekore ederken seçeceğiniz renkler hayatınızı etkiler desek yalan olmaz…


Mavi ve tonları

Mavinin birçok anlamı vardır. Her şeyden önce mavi sakinleştirici ve dinlendirici bir renktir. (masmavi bir gökyüzü ya da mavi bir deniz gibi) Müşterilerinde bu etkiyi uyandırmak isteyen firmalar (genelde bebek ürünleri, spa merkezleri ve ilaç firmaları) bu rengi tercih ederler. Mavi güvenirliği, dürüstlüğü ve kaliteyi de temsil eder. O yüzden evinizde mavi ve tonlarını kullanacaksanız misafirlerinize işte bu duyguları vereceksiniz demektir. Mavinin bir diğer (ve kesinlikle en güzel) özelliği ise iştah kapatma etkisidir. Mavi tonlarla döşenmiş bir yatak odasında veya oturma odasında durup dururken açlık krizlerine girme olasılığınız oldukça düşük olacaktır. Hayatınız boyunca rejim mi yaptınız? Oturma odanızın rengini değiştirin ve bir de şimdi kilo vermeyi deneyin! İlginçtir ki Araplar mavinin kan akışını yavaşlattığına inanırlar. Nazar boncuğu o yüzden maviymiş. Avrupa’da intihar vakalarını azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlarmış. Duvarları mavi olan okullarda ise çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmış!


Yeşil ve tonları

Doğada gördüğümüz bir diğer renk ise yeşildir. Yeşil ve tonları da mavi kadar dinlendirici ve sakinleştirici olabilir. Bize genelde kırları ve ağaçları hatırlatır. Bunun yanı sıra ilginç bir gerçek de yeşilin insan gözü tarafından en kolay ve güzel algılanan renk olmasıdır. (Acaba bu yüzden doları Türk Parasından daha çok seviyor olabilir miyiz?) Ayrıca bir rivayete göre de kalbimiz, bu rengin yaydığı enerji alanındaymış. Doğanın ve baharın rengi olan yeşil kesinlikle güven veren renkmiş. (Fark ettiyseniz birçok bankanın rengi yeşil ağırlıklıdır) Bir ilginç nokta daha: yeşil ile dekore edilmiş yerlerde yaşayan ve vakit geçiren insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği ispatlanmış!


Mor ve tonları

Eğer renklerin arasında bir asalet sıralaması yapılsaydı, mor ve tonları kesinlikle en üst noktada olurdu. Mor, bilgeliği, sempatiyi, onuru ve asaleti simgeler. Eski çağlardan beri de ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür. Tarih kitaplarının anlattığına göre, yüksek sınıflar, saray mensupları ve kraliyet aileleri illa mor giyerlermiş. Mor, aynı zamanda nevrotik duyguları açığa çıkartır ve bilinçaltını temsil edermiş. İntihar edenlerin en beğendiği rengin mor olduğunu da belirtmeden geçmeyelim! Tam oturma odanızı mor aksesuarlarla bezemeden önce br düşünmenizde fayda var!


Kırmızı ve tonları

Bu rengi çok seviyorsanız dikkat edin! Ne kadar güzel ve çekici bir renk olsa da kırmızı insanı sinirli, huzursuz ve aç hissettirir! Devamlı bir şeyler yemek istediğiniz şu fast food markalarını bir hatırlayın? Mc Donalds, Burger King, Kentucky, Arbys’, Pizza Hut, Dominos? Hepsinin en büyük ortak özelliği KIRMIZI logoları oluşu değil mi?

Peki, her ne kadar canlılık ve dinamizm ile ilgili bir renk olsa da aslında mutluluğu temsil ettiğini biliyor musunuz? Eğer evinizin bir odasında kullanmak isterseniz dışarıdan gören bir insan sizin için şunları düşünecektir: “Bu kişi fiziksel olarak atak, canlı ve duygusal olarak da bir işi sonuna kadar götüren azimli ve kararlı biri olmalı”

Unutmayın, kesinlikle ama kesinlikle iştah açar! Tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır. Eğer siyah veya grinin tonlarıyla beraber kullanırsanız ortaya çok sofistike bir görüntü çıkacaktır.


Sarı ve tonları

Sarı güneşlidir, meyvelidir ve dikkatlidir! En dikkat edilen yazıların sarı üzerine siyahla yazılanlar olduğu keşfedilmiştir! (taksileri düşünün) Aynı zamanda zekâyı, inceliği ve pratikliği de simgeler.

Sarı bir yandan da hüzün ve özlemin rengi olarak da sayılabilir. Eğer bir odanızı sarı ağırlıklı döşeyecekseniz çok çok aşırıya kaçmamaya, yanında mutlaka zıt renkler kullanmaya özen gösterin.


Portakal ve tonları

Portakal tam manasıyla kişileri hipnotize eden bir renktir. Yapılan araştırmalar portakal rengin beyinsel aktiviteyi en hızlı duruma getirdiğini ve yaratıcılığı arttırdığını kanıtlamıştır.

Portakal aynı zamanda “dikkaatt ben burdayımm” diye bağıran bir renk olduğu için çocukların da çok ilgisini çeker. Oyun çağına gelmiş bir çocuğunuz varsa odasında portakal tonlar kullanmak onu çok daha yaratıcı ve hareketli yapacaktır!


Siyah ve tonları

iyah renk, renklerin arasında en asil olanıdır. Modern aynı zamanda retro, ve yüksek sınıfın tercih ettiği bir renktir. Gücü ve tutkuyu temsil eder, gizemli ve ciddidir. Beyaz ile birlikte kullanıldığında son derece dikkat çekici olur.

Fakat aynı zamanda duygusallığı ve hüznü de simgeler. İlginçtir, Türkiye’de ve Avrupa’da siyah renk matemi temsil ederken, Japonya'da mutluluktur. Siyah fonda kullanılırsa karamsarlığı çağrıştırır. Einstein bir şeye konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan odaları tercih edermiş!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız önemlidir.